Fujifilm X-T3 je vynikající!

Když jsem testoval první bezzrcadlovku od Canonu, nekoukal jsem, zda ji mám podle ceny zařadit mezi 5D a 6D, ale na to, co je aktuálně dostupné. Představte si, že bych o mnohem levnější Fuji prohlásil, že není vhodná do práce. To by asi milovníci této značky protestovali. Oprávněně. Při focení totiž reaguje rychle, má joystick, dva sloty na paměťové karty a v hledáčku se nedíváte do minulosti.

Fujifilm série X byla kdysi považována za takovou levnější Leicu M, ale vyrostla ve velice schopnou bezzrcadlovku. Už to není jen atraktivní fotoaparát pro street fotografy. Obrazová kvalita je od X-T2 zase o něco lepší, autofocus znatelně rychlejší, jednoduše procesor má vyšší výkon. Všechny funkce tak mohly být aktualizované a jsou velmi atraktivní. Pokud jde o video, dočkali jsme se obrovského skoku vpřed, který překonává X-H1 téměř až tam, kde Fuji začíná konkurovat GH5 od Panasonicu. Je toho hodně, co si na této bezzrcadlovce můžeme oblíbit, ale pojďme začít elektronickým hledáčkem. 3.69 milionů pixelů v něm vypadá nádherně. V boost módu dokáže obraz stejně jako X-T2 obnovovat na frekvenci 120 Hz, tedy s pocitem, že sledujeme optický hledáček, pochopitelně s výhodami toho elektronického. 26megapixelový senzor není svými dvěma megapixely o tolik lepší než jeho předchůdce, ale nižší základní ISO na 160 přispívá k celkové obrazové kvalitě. U scén s vyšším kontrastem se X-T3 drží lépe, když do obrazu vracíme zpět stíny. Cokoli nad ISO 3200 už začíná být citelně poznat, ale není to něco, co bychom nemohli v postprodukci redukovat.

Přestože sám technické údaje potřebuji spíš zažít, stojí za zmínku, že nový autofokus má 425 fázových bodů, rozmístěných až po okraje. Jejich citlivost až do mínus 3 EV je o dvě stopy lepší, než tomu bylo u X-T2. Tedy v situacích s horším osvětlením je tento fotoaparát zase o něco schopnější. Aktualizované je také ostření na oko, ale rozhodně nefunguje tak dobře jako u SONY.

4K se zaznamenává na celou šířku senzoru a s lehkým ořezem i při 60 snímcích. Vysokorychlostní snímání při 120 snímcích za vteřinu také nechybí, ale nepatří mezi ty nejostřejší. Oproti tomu datový tok je u všech režimů, na rozdíl od SONY, velmi štědrý. 400 a 200 megabitů, interní 4.2.0 v 10 bitech a 4.2.2 externě přes HDMI. To vše završuje plochý obrazový profil F-LOG. Dalo by se říct, že záznam tak můžeme finalizovat dle vlastních představ.

Článek pokračuje na webu: http://www.fronk.cz/fujifilm-x-t3/

✩ http://instagram.com/lukasfronk
✩ http://facebook.com/lukasfronk
✩ http://twitter.com/fronk
✩ http://fronk.cz/blog